V tednu rdečega križa (8. 5. 2025 – 15. 5. 2025) smo se učitelji Marta Narobe, Mitja Drnovšek in Urša Urbanija odločili, da učencem od 5. do 9. razreda prvič ponudimo obogatitveno dejavnost Pomagam prvi- prva pomoč, ki zajema osnovno znanje prve pomoči.
Posebej smo želeli poudariti, kako pomembno je, da mladi znajo prepoznati nevarnosti, pristopiti do poškodovanega in pomagati po svojih močeh ter hkrati pomisliti na lastno varnost.
V športni dvorani Mengeš je tako v torek, 13. 5. 2025, ob 15. uri “zadonela sirena znanja”! Kar 25 učencev od 5. do 9. razreda se je prelevilo v prve posredovalce.
Na dejavnosti prve pomoči, ki smo jo izvedli v treh vsebinsko bogatih delavnicah, so učenci z velikim navdušenjem in vedoželjnostjo preizkušali svoje spretnosti imobiliziranja, oživljanja in doziranja avtoinjektorja Epipena. Naučili so se, da je njihova lastna varnost vedno na prvem mestu, nato pa sledi klic na pomoč in pravilno ukrepanje.
- delavnica: TPO in AED
Kako preveriti odzivnost poškodovanca, kdaj poklicati telefonsko številko 112, kako izvajati temeljne postopke oživljanja (TPO) in uporabljati AED (avtomatski defibrilator)? Učenci so vadili na lutki ob pomoči strokovne delavke Rdečega križa Domžale ge. Majde Mernik in pokazali izjemno zbranost in resnost.
- delavnica: Krvavitve, zlom in zvin
Kako zaustavimo močno krvavitev? Kaj naredimo ob sumu na zlom roke ali pri zvitem gležnju? Učenci so se z zanimanjem preizkušali v imobilizaciji in uporabi sanitetnega materiala za oskrbo posameznih poškodb (povoji, trikotne rute, vpojne gaze…). Morali so biti natančni in iznajdljivi. Veliko vprašanj se je navezovalo na poškodbe v gozdu, ko pri sebi nimaš kompleta za prvo pomoč. V tem primeru improviziraš s stvarmi, ki jih imaš pri sebi. Nič za to, če nimaš pri sebi ničesar, pomagaš lahko že samo s klicem na pomoč in se pogovarjaš s poškodovancem do prihoda reševalcev.
- delavnica: Alergije in zastrupitve
Zakaj je alergijska reakcija lahko nevarna? Kako ravnamo ob zastrupitvah? S pomočjo zgodb in igre vlog so učenci spoznavali, kako prepoznati in ukrepati v različnih situacijah – vse od čebeljega pika do zaužitja nevarne snovi. Rokovali so z učnim pripomočkom avtoinjektorjem Epipenom.
Učenci so ob koncu prejeli tudi mini priročnik in se preizkusili v kvizu.
Sanitetni material, ki smo ga uporabljali na delavnici so prispevali učitelji OŠ Mengeš v obliki pretečenih avtomobilskih kompletov prvih pomoči in podjetje Tosama z donacijo sterilnega sanitetnega materiala.
Znanje prve pomoči je več kot le veščina – je odgovornost, pogum in srčnost.
Zato bomo tudi v prihodnje zavzeto spodbujali ozaveščanje, učenje in sodelovanje, saj verjamemo, da vsak med nami lahko prispeva k varnejšemu in bolj sočutnemu svetu.
Ne gre za to, koliko znaš – gre za to, da pomagaš.
Prispevek napisala Urša Urbanija